Zbyt wysokie dawki oraz współczynniki żyzności


Skuteczne działania w zwalczaniu chorób zbóż

Choroby zbóż są znaczącym kłopotem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Niektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy preparaty i choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się znacznie bardziej zaawansowane symptomy, ponieważ wyłącznie w ten sposób możemy mieć szansę uchronić potencjał plonu. Zastosowanie profilaktycznych rozwiązań wzmacniających trwałość zboża przez gospodarza w dobrym czasie ma obowiązek pomóc w zapobieganiu wielu zagwozdkom chorobowym.

Ochrona zboża przed chorobami - pewne działania zapobiegawcze

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest nieraz o wiele bardziej skuteczne i ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia lub innego zboża należałoby się zaciekawić już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej ważnych, jakie należałoby wdrożyć, by choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie stanowiły większego problemu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• obserwacja obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Szczególnie właśnie sadzenie zboża w odpowiednim czasie jest istotne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem najlepszych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zboz ozimych ma w rzeczywistości ogromne znaczenie.

Zbyt wysokie dawki oraz współczynniki żyzności azotu są w stanie sprawiać nazbyt grube, bujne drzewostany, które mogą mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon bardziej podatnym na choroby dolistne, albo inne rodzaju fungicydy w pszenicy. Jest to przede wszystkim prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - jęczmień choroba podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o przeróżnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty sadzenia, zgnilizna twardzikowa oraz wybór produktów o większej wytrzymałości bądź tolerancji na newralgiczne szkodniki i schorzenia, takie jak fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni zbóż może pomóc zminimalizować niebezpieczeństwo istotnych strat. Główna forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy przed chorobami ma tę poboczną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto także zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz to większą popularnością tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników doceniany jako skuteczna forma ochrony.

Komentarze: 1


  • Latawiec Dodany: 2019-12-03

    Nuże niemal rok po ożenku pozostali papami cudnej córeczki, i po dwóch latkach podrostka.

Copyright © 2019 Uzywane.net.pl